UMUT ŞEDELE

18 Mayıs 1981 doğumlu olan ŞEDELE , Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden  2004 yılında mezun oldu. 2005 yılında Gazi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak genel ekonomi üzerine ders vermeye başladı.2006 yılında Gümrükler Genel Müdürlüğü Menşe Dairesinde Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 2009 yılında “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından el kitabı basıldı.2010 yılında Transit Rejimi / Türkiye’de ki Transit Rejimi Uygulamaları / Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” üzerine uzmanlık tezini vererek Gümrük ve Ticaret uzmanı olarak görevine devam etti. Daha sonra Tarife Dairesinde, yeni özet beyan ve NCTS projeleri kapsamında geçici olarak Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğünde ve Transit Dairesinde çalıştı. İyi derecede İngilizce bilen ŞEDELE, bakanlıkta çalıştığı süre boyunca AB Komisyonu, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Gümrük Örgütü, ABD tarafından düzenlenen tarife, menşe, AEO, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları, Sınır Güvenliği, Tedarik Zinciri Güvenliği, Transit Rejimi, Ulaştırma ve Taşımacılık konularında ülkemizi temsilen bulundu.

2015 yılında “ULUSLARARASI ORTAK TRANSİT REJİMİ: TEMEL KAVRAMLAR , TEMİNATLAR , İŞLEMLER , NCTS VE BASİTLEŞTİRMELER” ve “100 SORUDA TRANSİT” başlıklı kitapları yayınlandı. 2016 yılında Gümrük ve Ticaret Uzmanları Derneğinin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 2016-2017 yıllarında Gazi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak gümrük ve dış ticaret alanında eğitimler verdi.

Bakanlıktan ayrıldıktan sonra 2016 yılında gümrük müşaviri olmaya hak kazandı ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri ünvanını alarak 2017 yılında SDL YETKİLENDİRİLMİŞ GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ A.Ş. şirketini kurdu.  Yine aynı yıl içerisinde İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinde Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği komite başkanlığı yaptı. 2018 yılında “Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetimi Eğitimi” ne katıldı.

Özel sektöre geçiş yaptıktan sonra gerek iş tecrübesinden, gerekse mevzuat bilgisinden dolayı eğitim sektöründen gelen teklifleri değerlendirerek eğitmenlik yapmaya da başladı. İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği , İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği , Orta Anadolu İhracatçılar Birliği , UTİKAD gibi kurumlarda ve özel sektördeki kurslarda Transit , Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü , Gümrük Mevzuatı , Kaçakçılık , Zula , KBRN konularında 100’den fazla eğitim verdi. Transit Rejimi , Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü üzerine çeşitli dergi ve sitelerde onlarca makalesi yayınlandı.

Halihazırda, kurucusu olduğu SDL Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği A.Ş. firmasında Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği ve Danışmanlık hizmeti vermektedir.